Logo střediska

Šestnáctého října v osm hodin deset minut jsme se sešli na vlakovém nádraží a odjeli do Jaroměře, abychom se zúčastnili v pořadí již čtvrté Skautské filmové soboty. Tentokrát se odehrávala v komplexu pevnosti Josefov.

Nejdříve jsme si zahráli několik her na zahřátí (bylo poměrně chladno) a poté jsme se odebrali do prachárny, kde již bylo připraveno promítání filmu Ďáblova past, natočeného podle románu Mlýn na ponorné řece. Děj se odehrával v sedmnáctém století, kdy byla na území Čech prováděna rekatolizace, a konkrétně se týkal mlynáře, který využíval pro pohon mlýnského kola podzemní vodu. Zkostnatělá církev spolu s vypočítavou vrchností ho však obvinila, že je ve spolku s ďáblem.

Po zhlédnutí filmu následovala hra, rovněž inspirovaná rekatolizací a pálením knih nekatolických autorů. Účastníci byli rozděleni na tři skupiny – obchodníci (ti měli za úkol odkoupit a prodat co nejvíce knih, samozřejmě i zakázaných), pašeráci (olupovali obchodníky o knihy a prodávali je za zvýšenou cenu) a Jezuité (jejich úkolem bylo chytit všechny, kdo mají u sebe zakázanou literaturu, a vsadit je do vězení). Všem třem skupinám sloužily k obraně i útoku papírové koule. Myslím, že si hru všichni užili, přestože ke konci hry se z většiny koulí stala k hodu naprosto nevhodná papírová břečka a v krátkých časových intervalech mrholilo. Věřím, že si alespoň většina účastníků Skautskou filmovou sobotu užila a přivezla si několik nezapomenutelných zážitků.

Autor: Nancy