Logo střediska

Dne 22. 11. jsme se sešly na vlakovém nádraží v Novém Městě nad Metují. Když jsme vyjížděly z vlakového nádraží, nikdo netušil, jaká dobrodružství nás brzy čekají. Pracně jsme uložily objemné batohy a asi 4 tašky s jídlem tak, aby nepřekážely a začaly si vychutnávat cestu vyhřátým vlakem. Netrvalo to však dlouho.

20131123 085656 ad

Ve Václavicích nám pan průvodčí sdělil, že u Velkého Poříčí někoho přejel vlak, a že z Náchoda do Hronova bude zajištěna náhradní doprava autobusem. Nemilá zpráva a představa o manipulaci našich zavazadel nás moc nepotěšila. A to jsme ještě nevěděly, že převoz asi 100 lidí zajišťuje pouze jediný autobus. Než jsme se všichni poskládali do autobusu, trvalo to asi 20 minut. Na sedadlech mnohdy seděli i 4 lidé, ale holky si mačkanici užívaly a velice nás potěšilo, že jsme nejen my, ale i někteří další spolucestující udržovali veselou náladu a prohazoval se jeden vtípek za druhým. Z Hronova jsme jely dalším vlakem, který byl ale spěšný, proto v Dědově nestavěl, ale pan průvodčí nám vyšel vstříc a udělal, vzhledem k okolnostem, výjimku. Tak jsme byly rády, že nemusíme jít pěšky do Dědova, kdo ví odkud. Tak takový byl začátek naší úžasné akce. Do Dědova jsme dorazily asi s hodinovým zpožděním. Roubená chalupa Tomíků stará přibližně 200 let byla úžasná. Pan správce nás provedl a sdělil vše potřebné.
Po zabydlení jsme se vydaly do nedalekého lesa na dřevo, abychom si upekly špekáčky. Vše šlo jako po másle a u ohýnku jsme si i hezky popovídaly. Zima nás však brzy zahnala do vyhřáté chaloupky.
Následoval úvod do činnosti, která se nazývala „Opravdová skautka“. Úkolem každé skautky bylo napsat si na svou podepsanou čtvrtku deset bodů skautského zákona, denní příkaz a heslo a dle libosti si ji vyzdobit. Během celé akce měly plnit jednotlivé body zákona, a pokud některý splnily, dostaly od Fredy nebo Božky samolepku lilie, kterou si nalepily ke splněnému zákonu. Cílem bylo splnit za celou akci co nejvíce bodů zákona a zjistit, že není tak náročné být opravdovou skautkou. Během této činnosti probíhala krátká stezka odvahy, na jejímž konci byla obálka s obrázky. Každá skautka měla vzít dva obrázky a vrátit se zpět. Když se vrátila poslední skautka, obrázky vybarvily a po sestavení vznikl magický kruh, který si měly holky vzít na sobotní výlet.
Další zajímavou činností byl jeden ze stezkových programů „Co kdo umí“. Každá skautka měla od všech dalších skautek zjistit odpovědi na tři otázky:

1. O čem bys řekla, že to umíš?

2. Jaká je tvá pozitivní vlastnost?

3. Co ráda děláš?

Divili byste se, jaký problém holkám dělalo vymyslet osm odpovědí na každou otázku. Tento program měl také za úkol lepší poznání se navzájem. Večer jsme zakončily povídáním o putovním táboru.
V sobotu nás probudila písnička a následovala rozcvička. Po úklidu spacáků byla snídaně. Po krupicové kaši se jen zaprášilo. Po snídani jsme holkám ukázaly trasu našeho výletu a předaly jim mapu a GPS (i se souřadnicemi 2 kešek), aby nás vedly. Náš výlet vedl z Dědova na Ostaš – Kočičí hrad a dále pak do Dolního a Horního Labyrintu a přes Samaritánku zpět do Dědova po modré. Než jsme vyšly, měly holky objevovat a pojmenovávat místní faunu a flóru a za každý správně pojmenovaný druh dostaly body, které jim byly proplaceny westy (platidlo v rámci celoroční etapovky). I během cesty si holky plnily „Opravdovou skautku“. Na Kočičím hradě jim tajný průvodce ostrovem ukázal cestu k zašifrované zprávě, která jim prozradila, že si dají polévku v hospůdce „U Malíka“, a že budou platit magickým kruhem, který vyrobily předešlý den. Po skupinovém fotu jsme chvátaly na slíbený oběd do teplíčka.

20131123 101934 ad

Kdepak to asi jsme?

20131123 115202 ad

Na stejném místě se o týden později fotily i Chobotničky :-)

20131123 120400 ad

Hra na Kočičím hradě.

20131123 123235 zv

Luštíme.

20131123 125045 zv

Skupinové foto s magickým kruhem.

20131123 135255 zv

Po obědě jsme si ještě daly sladkou tečku na závěr :-)

Po obědě jsme se vydaly do Labyrintu a poté lovit kešku u Samaritánky, kterou jsme našly. U ní jsme si daly druhý chod oběda - chléb s taveným sýrem. Byla to mňamka. Začalo se pomalu stmívat, tak jsme se svižným krokem vydaly k Dědovu. S pomocí GPS jsme si trochu cestu zkrátily přes pole, ale i tak jsme dorazily do chaloupky až za úplné tmy.

20131123 142723 ad

Procházíme Labyrintem.

20131123 145143 zv

Skupinové foto - tentokrát na vrcholu Ostaš.

20131123 153955 zv

Tori hledá nejoptimálnější cestu do chalupy.

Hned jsme se vrhly na vaření špaget s kejdou, které se jako vždy vydařily. Večer jsme se věnovaly scénce, zazpívaly si pár písní s kytarou, umyly se a po večerce šly znavené do spacáčků. Byl to náročný, ale povedený den.

20131123 215201 zv

Zpívání samozřejmě nechybělo.

Ráno nás opět probudila písnička a následovala oblíbená :-) rozcvička. Po úklidu spacáků byla snídaně v podobě závinů, na kterých jsme si náramně pochutnaly.

20131124 093209 zv

Skládání origami, které následovalo, holky zaujalo, a vytvořily kromě jeřába i další krásné výtvory.

Zbyl čas na plnění stezek a nechybělo vyhodnocení „Opravdové skautky“. Holkám se podařilo splnit téměř všechny body skautského zákona, což nás velice potěšilo a bylo vidět, že je plnění skautského zákona bavilo.

20131124 122931 zv

Než se uvařil oběd, zahrály jsme si frisbee, při kterém jsme se pěkně rozhýbaly.

K obědu jsme si daly buchtičky se šodó. Všechna jídla, která jsme si během posádkové akce uvařily, byla neobyčejně chutná a bylo jich dostatek, proto jsme byly náramně spokojené. Po úklidu chaloupky jsme se vydaly na nádraží. Vlak nám jel asi tři minuty po příchodu, tak jsme si pochvalovaly, jak si to umíme pěkně vypočítat :-).
Když jsme vyjížděly z nádraží, začali volat někteří rodiče, kde jsme. V tom si Božka uvědomila, že omylem napsala na letáček o hodinu dřívější příjezd vlaku. Bylo to pro nás nemilé zjištění, zejména vzhledem k rodičům, a tímto se jim omlouváme. Akce byla ukončena pokřikem Amazonek a spokojeně jsme se rozešly domů.

Další fotky najdete na Rajčeti.

Autor: Šárka Obstová - Fredy