Logo střediska
    Bylo dlouho očekávané páteční odpoledne a my jsme se sešli, abychom vyrazili spolu s dalšími kamarády, kteří s námi jezdí jen na tábory, na Expedici Kyvičnoja. Nasedli jsme do vlaku, kde na nás už čekali Jindra, Honza a Vašek, a vyrazili směrem na Janovičky. Cesta vlakem rychle uběhla a všechny naše naděje na sníh se rychle rozplynuli :-( Grónsko, které bylo naším cílem tak bylo úplně beze sněhu. Rozdělili jsme se na tři eskymácké rody, vymysleli si jejich jména a ubytovali se.
 
Image
Červí spřežení
 
Image
 Tjuňiťi
 
Image
Wosadníci
 
    Každá skupinka se představila, ukázala svůj pokřik, když tu najednou ... nalezli jsme starý eskymácký poklad. Stálo na něm, že truhlu může otevřít pouze ten eskymácký rod, který zvítězí v eskymáckém pětiboji. A tak jsme se do něj rychle pustili. První etapou byla oblíbená hra eskymáků - Eskymácké šachy.
 
Image 
Stratég: Bobák přejde na F6 a vyhodí Maxe 

Vítězství nakonec získalo zároveň Červí spřežení a Tjuňiťi. Po hře jsme si sedli do kroužku a hru si pěkně rozebrali. A protože se nám ještě nechtěli jít spát, zahráli jsme si ještě pár skvělých her Mafiánů. 

   Druhý den ráno jsme vstali, nasnídali se a pokračovali další etapou eskymáckého pětiboje - Lovem ryb a další severské zvěře. Skvěle jsme si venku zaběhali. Vítězství na svou stranu opět získali Tjuňiťi a Červí spřežení. S Wosadníky to začínalo vypadat bledě, ale dorazil Oša, který byl velkou posilou. K obědu jsme měli vlastní úlovky - rybí prsty. Následoval pohodový odpolední klid, při kterém jsme si za zvuků kytary skvěle odpočali.

Image 
Pohodová atmosféra odpoledního klidu
 
    Když jsme si odpočinuli, pustili jsme se dodalší disciplíny - Výstroj eskymáka. Úkolem každé družinky bylo ustrojit za pět minut jednoho jejich člena do co největšího počtu oblečení. A jak to dopadlo vidíte sami:
 
Image
Jonys z Wosadníků - 24kusů
 
Image
Matys z Červího spřežení - 19kusů a Ojtík z Tjuňiťů - 24kusů 
 
     Po hře jsme si dali něco mezi pozdní svačinou a brzkou večeří. Byla to letošní grónská specialita - pochoutky moře (ledový salát s krabími tyčinkami a krevety). Někteří se toho báli, ale nakonec každý aspoň něco odzkoušel. Někteří se i přejedli :-)
 
Image
Slavnostní jídelní tabule - plody grónského moře
 
Image
Nejdříve všichni zkoušeli jídlo s obavami, nakonec ale nezbylo vůbec nic
 
     Po setmění přišla na řadu již čtvrtá disciplína, která mohla celý pětiboj rozhodnout. Eskymáci se večer spolu rádi scházejí. Nedaleko neší základny se ale přistěhovala nová eskymácká rodina a my nevěděli, kde vlastně bydlí. Úkolem bylo najít je a zjistit, jak se jmenují podle nápověd, které získali u ostatních sousedů. Nejlíp se ve tmě orientovali Wosadníci, potom Červí spřežení a nejhůře Tjuňiťi. A tak byl před poslední disciplínou stav téměř vyrovnán. Připravili jsme si druhou večeři a šli hrát ještě několik skvělých her.
 
Image
 Další grónská pochoutka - Grónské chlebíčky
 
Image
Při zasedačce jsme se pořádně nasmáli (i když některým nebylo pokaždé do smíchu)
 
Image
Hit Kyvičnoji - Městečko Palermo
 
    Ráno nás čekala poslední disciplína, která měla rozhodnout o tom, který eskymácký rod bude moci poklad otevřít. Hra prozkoušela naše logické myšlení a hlavně důvtip. Dostali jsme pět hádanek a hledali správnou odpověď. Všem skupinkám se podařilo najít čtyři správné odpovědi, a tak o výsledku rozhodoval čas, za který na odpovědi přišli. Vítězi se stalo Červí spřežení, a tím získali právo otevřít poklad.
 
Image
Skupinka pověřila otevřením pokladu Červa
 
    Jaké bylo překvapení, když v truhle nalezli "pouze" dopis s následujícím textem: 
 
"Možná jste teď překvapení, možná zklamaní. K čemu by ale eskymákovi bylo zlato nebo drahé kamení? K čemu by byly kupy sladkostí?
Tento eskymácký poklad neprodáte ani nesníte a přesto Vám dá mnohem víc. Navíc se o něj můžete rozdělit s ostatními a přitom Vám ani kousek neubyde.
Pravý poklad jste získali při plnění eskymáckého pětiboje. Upevnili jste stará přátelství, navázali nová, ukázali jste, že máte fyzickou kondici, dokážete strategicky myslet a nechybí Vám důvtip. Ale především jste pracovali jako tým. Jako lidi, kteří si navzájem pomáhají, dokáží se shodnout, i když mají různé názory a drží spolu!
To jsou pro eskymáky hodnoty, které jsou právem nazývány ESKYMÁCKÝM POKLADEM"
 
    O poklad se samozřejmě rozdělili s ostatními skupinkami, protože přeci patřil i jim ( i oni dokázali splnit všechny podmínky eskymáckého pětiboje). Chvíli jsme si opět povídali o pokladu, o práci jednotlivých družin a o přátelství. Po tomto uklidnění jsme se společně naobědvali a pustili se do úklidu. Ve tři hodiny jsme se rozloučili s chatou a vydali se na cestu domů. Ve vlaku někteří hráli karty, Vašek hrál na kytaru a někteří hluboce odpočívali, jak dokazuje následující fotka:
 
Image
Řekněte, není roztomilý?
 
     Nezbývá než říci, že akce se i přes velkou nepřízeň počasí vydařila. Po půl roce jsme se potkali se svými kamarády z Bydžova, Smidar, Černilova či Pohoří, zahráli si spoustu skvělých her a hlavně, získali jsme každý alespoň část z eskymáckého pokladu. Přesto pevně věřím, že příští rok na nás bude počasí milejší a po třech letech zase uvidíme na Janovičkách sních.
     Sám za sebe bych ještě chtěl všem účastníkům moc poděkovat za skvělou atmosféru, kterou vytvořili a popřát hodně štěstí do dalšího půlroku těm, s kterými se uvidíme až na táboře.