Logo střediska

Pro dobrovolné nadšence začal tábor již 9. srpna. Krátce po obědě jsme se začali scházet u Orelny v Šonově, abychom naložili potřebné vybavení a vyrazili na tábořiště. Za pomoci rodičů bylo za chvíli naloženo a vydali jsme se na místo.

Image

Oša ještě v plné síle rovná podsady na náklaďák

Po příjezdu na tábořiště jsme se setkali s dalšími pracanty a začali s kopáním latrýny. Celkem nás bylo dvanáct. Večer jsme poseděli u táboráku a do rána přespali pod širákem. Ráno přivezl náklaďák věci a pustili jsme se do práce. Stihli jsme postavit jídelnu, zprovoznit kuchyni, postavit táborový kruh, nářaďák, vykopat další část díry na latrýnu a několik dalších maličkostí.

Image

 Kopání latrýny vzalo hodně velký kus našich sil ...

Image

Mega puzzle - vyskládání kamen šamotovými cihlami

Image

Kruh bychom měli, teď dodělat všechny stany

Celí znavení jsme večer zalehli do svých postavených stanů. Úterý jsme věnovali dodělávání latrýny a drobnějších věcí. Okolo čtvrté hodiny dorazili na tábořiště mladší táborníci z našeho oddílu a začal pravý táborový život. Seznámili jsme s tábořištěm a táborovým řádem. Večer jsme se sešli u zahajovacího ohně. Zpívali jsme písničky, když tu náhle ... zdáli k nám přicházel nějaký duch. Prosil o pomoc, a tak jsme se vydali za ním. Dovedl nás na palouček uprostřed lesa a tam se ztratil. Nechal nám ale na místě zprávu s prosbou o vysvobození jeho ducha ze zakletí. Protože už bylo pozdě, šli jsme do postýlek, abychom si odpočinuli před dalším náročným dnem.

Ve středu jsme se pustili do práce. Objevili jsme zprávu od poustevníka z poustevny u sv. Františka, který znal poustevníkův příběh. Za svou pomoc chtěl ale naši pomoc. Museli jsme mu přinést z lesa zvířátka, která se mu zaběhla.

Image

Sbíráme zvířátka, která se starému poustevníkovi rozutekla

Image

Poustevník vypráví příběh Juana Garina, zakletého poustevníka

Juan Garin byl poustevníkem v Betlému blízko Kuksu. Jednoho dne donesl k jeho skrýši kůň raněného muže. Juan ale odmítl muži pomoci a ten ho před svou smrtí proklel.Juan zkameněl a jeho duch bloudí po Šporkově panství, dokud ho někdo nevysvobodí.

Po vyslechnutí příběhu jsme se vrátili do tábora. Vyráběli jsme družinová trika a hráli přitom mrazíka. Když byla trika hotova, vydali jsme se pro radu do nedalekého farmaceutického muzea.

Image

V rámci prohlídky jsme si mohli vyzkoušet starou pokladnu ...

Image

... a vyrobit vlastní prášky.

Na konci prohlídky jsme se zeptali, jak vysvobodit ducha ze zakletí, pokud nepomohl raněnému. Průvodce nám poradil, že musíme jeho hřích napravit - pomoci raněnému - a udělat něco navíc. To nám prý řekne poustevník Onufrius, ke kterému jsme se vydali po setmění. Chodili jsme po jednom po cestě vyznačené svíčkami. Na konci jsme se museli podepsat a tím stvrdit, že jsme to dokázali. Poustevník Onufrius nám za to dal dopis, ve kterém stálo, že musíme udělat dvacet dobrých skutků a Juan Garin bude vysvobozen.

Ve čtvrtek tedy vyrazili Vlčata do Stanovic a Berušky do Kuksu, aby plnili dobré skutky. Holky byly o něco úspěšnější, ale nakonec se nám podařilo všech dvacet skutků splnit - sbírali jsme blůmy, vozili kolečka s hlínou, vynášeli koše, vyvezli popelnici nebo vymetali verandu. Chybělo nám už jen pomoci nějakému raněnému. Příležitost se nám naskytla hned po obědě. Bobák šel vyprovodit Áju na vlak a při cestě na kole zpět do tábora se vyboural, odřel si koleno a loket a vymkl kotník. Rychle jsme mu přispěchali na pomoc, ošetřili všechna zranění a přenesli ho na ošetřovnu.

Image

Přenášení nám dělalo trochu problémy

Pak už jen chybělo vydat se zpátky na palouček, na který nás duch první den dovedl a zvolat zaříkávadlo:

Máme dárek pro tebe,
odleť rychle do nebe,
ranění jsou zachráněni,
lidi kolem spokojeni,
Máme dárek pro tebe,
odleť rychle do nebe.
 
Duch se nám znovu zjevil, poděkoval za své vysvobození a navždy zmizel. V táboře nám nechal spoustu dárků, mezi nimi totemové hole družině Vlčat a družině Berušek. Večer jsme zasedli k závěrečnému ohni. Zpívali jsme písničky a radovali se z toho, co se nám všechno povedlo.
 
Image
 
Družina Vlčat ve svých trikách a se svou totemovou holí
 
Image
 
Družina Berušek ve svých trikách a se svou totemovou holí
 
Probudili jsme se do prosluněného pátka, ve kterém nás čekala spousta her. Po obědě se začali sjíždět rodiče, začalo se balit a postupně rozjíždět zpět do svých domovů. 
Díky hezkému počasí a nadšení všech dětí se malý tábor velmi vyvedl a bylo nám smutno, když jsme se rozjížděli domů. Tak za rok už alespoň na deset dní!