Logo střediska

4. oddíl Fata morgana vyrazil poslední únorový víkend do Nebeské Rybné v Orlických horách. Po cestě vlakem i autobusem na nás čekala krásná chalupa, kam se pohodlně vešlo všech 35 účastníků. Už při večeři jsme však poznali, že chalupa v sobě skrývá více, než jen pohodlné postele a bludiště místností, kde jsme se z počátku téměř ztráceli.

NB 1

 

Zcela neplánovaně jsme se totiž stali cestovateli v čase. Byli jsme přesunuti do období páry, a tak jak nám bylo vysvětleno na pergamenu, který se objevil v místnosti, naším úkolem bylo podílet se na vynálezech oné doby, tak abychom poznali, co všechno takové vynalézání obnáší a jednou, třeba, byli schopni sami vymyslet něco nového. Do úkolu jsme se pustili hned po večeři. Poté, co jsme „znovuvynalezli“ telefon, kinematograf, nebo právě Wattův parní stroj, mohli jsme jít v klidu spát.

Další den jsme se s vidinou lepšího jídla, než byl chléb s tvarohem z období páry, pokusili přesunout do jiné doby. Povedlo se! Ocitli jsme se v 60. letech 20. století, což bylo mimo jiné období počátků internetu, ale také objevení receptury na Kofolu. Ani u jednoho jsme samozřejmě nemohli chybět.

NB 3

K dalšímu přesunu časem došlo před obědem, což bylo velké štěstí – mohli jsme si vychutnat jídlo z počátku 21. století, tedy hamburgery s hranolky a námi objevenou Kofolou. NB 4

Odpoledne bylo ve znamení našich vlastních vynálezů. Inspirováni prožitou minulostí a motivováni vizí budoucnosti jsme se pustili do vymýšlení létajících střevíců, dech beroucí architektury, mluvících inteligentních robotů nebo nových dopravních prostředků. Ani vedoucí nezůstali pozadu a přišli s 3D tiskárnou na jídlo. Proto jsme se ještě před sobotní večeří přesunuli do roku 2080, abychom se stali prvními konzumenty tištěného jídla. Po večeři jsme se šli podívat na hologramické divadlo (divadlo, ve kterém hrají pouze hologramy skutečných herců), které však bylo přerušeno problémy s novými technologiemi. Nejzávažnější problémy jsme stihli zastavit ještě v sobotu večer, ale na další úkoly jsme se šli nejprve vyspat.

NB 2

V neděli jsme si hravě poradili s nedokonalostmi nových vynálezů a dokonce nám zbyl i čas na pekáčování. Proto jsme se mohli s čistým svědomím přesunout zpět do roku 2018, naobědvat se, začít balit a uklízet chatu. I přes to, že nám s úklidem nepomáhali žádní inteligentní roboti, vše jsme společně zvládli a mohli se vydat na autobus. Domů jsme přijeli řádně unaveni, ale také plni zážitků a poznání, že i malé skutky vykonané v přítomnosti mohou mít velký dopad na naši budoucnost.

Autor: Martin Kůst (Piňďa)

Foto: Vojtěch Rydlo (Ojtík)