Logo střediska
    V páteční podvečer 16.11.2007 jsme se sešli, abychom navštívili hvězdárnu v Úpici a zjistili, co že je to vlastně všechno nad námi. Sešlo se nás celkem dvacet. Nasedli jsme do aut a vyrazili směremna Náchod. Ale už po prvních pěti kilometrech došlo k nenadálým problémům. Pepa uvařil auto, a tak jsme ho odstavili na kraji vozovky a přesedli jsme do ostatních aut. K hvězdárně jsme dorazili asi o čtvrt hodiny později. A hurá dovnitř ...
    Posedali jsme si na připravené židle a s chutí poslouchali pana astronoma, který nám vyprávěl o historii hvězdárny, o pozorování Slunce a noční hvězdné oblohy a o zajímavých astronomických jevech.
 
Image
 
  Pozorně posloucháme, co obnáší být asronomem
 
    Po krátkém úvodu jsme shlédli film o Slunci. Potom jsme se rozdělili na dvě skupiny a konečně vyrazili pozorovat Měsíc a hvězdnou oblohu. Naše skupinka šla nejdříve do observatoře s obrovským dalekohledem a pozorovali jsme zjizvený povrch Měsíce. Někteří měli problémy se zavřením pouze jednoho oka, ale po malé instruktáži se to nakonec podařilo všem.
 
Image
 
Beruška nahlíží do dalekohledu a hledá Měsíc
 
Image
 
 Jonys je proti dalekohledu úplný trpaslík :-)
 
    Poté jsme vyběhli ven pozorovat noční oblohu. Tam nám jiný pan astronom ukázal všechna různá souhvězdí noční oblohy, kometu vyditelnou pouhým okem a nedalekou meteorologickou stanici.
 
Image
 
Kdo najde velký vůz?
 
    Pak jsme se vrátili dovnitř. Podívali se na výbornou pohádku Kráva na Měsíci, při které jsme se až za břicho popadali, nakoupili jsme suvenýry a vyrazili na cestu zpátku. U Náchoda jsme opět přesedli do Pepova auta a vrátili se zpátky domů. Pepa, Bobák, Caca a Piňďa ještě vyrazili do Loděnice, kde do jedné hodiny v noci dodělávali omítku, aby se mohlo v sobotu začít se štukem.
    Výlet se nám velmi vydařil a můžu návštěvu úpické hvězdárny všem vřele doporučit.