Logo střediska

Vlčata a skauti ze šonovského oddílu se vypravili na jednodenní výpravu po stopách války 1866. Z Náchoda jsme se vydali přes Kramolnu a Vysokov po místech, kde bojovalo přes 50 tisíc mužů a kde po bojích zůstaly tisíce mrtvých a raněných. Hřebem výpravy se stal myslivec stojící na lebce nad Vysokovem a pomník jezdecké bitvy se sochou lva nad Václavicemi.

Cestou nás provázela autobiografická povídka Aloise Jiráska Host. V té době ani ne patnáctiletému autorovi se stalo něco podobného jako na jaře nám – zavřeli mu gymnázium – nicméně tehdy kvůli blížící se válce. Alois se při průchodu pruských vojsk Hronovem seznamuje s vojákem polské národnosti a rokuje s ním o nevoli k bratrské válce, kde proti sobě bojují nejen dva germánské národy, ale svoji krev kvůli nim prolévají i národy slovanské. Vzhledem k historickému vývoji území tu paradoxně bojují Poláci proti Polákům, a dokonce i Češi proti Čechům. Společnou zálibu nacházejí čerství přátelé v literatuře. Den po bitvě se spisovatel vydává přímo na bitevní pole vojáka hledat.

Kluci se seznámili se zajímavým příběhem své domovské krajiny a místy s ním spojenými. Opomenuty nebyly ani typické skautské dovednosti, jako je rozdělávání ohně a práce s mapou.

Vojtěch Rydlo – Ojtík