Logo střediska

Každoročně, když se na začátku léta vydáváme na vodáckou výpravu po nějaké řece, zveme naše kamarády ze Zlatých Hor. Proto se tentokrát oni ozvali s nabídkou: "Vy nás berete na vodu, my Vás vezmeme pod zem.". Slovo dalo slovo, takže jsme se v pátek 14. října společně se 3. oddílem vydali směrem Zlaté Hory.

Image

Cesta vlakem probíhala vcelku v pohodě, až na tradiční zpoždění Českých drah. I přes toto malé zpoždění se nám podařilo do Zlatých Hor zdárně dostat a před 23. hodinou jsme již byli ve skautské klubovně našich kamarádů, která nám po pár následujících dní sloužila jako domov. Večer jsme strávili plánováním celého víkendu a hraním her.

Image
Stylové přivítání na vlakovém nádraží ve Zlatých Horách

Image
Připravené vybavení na další dny

Druhý den ráno, po skvělé snídani, jsme se vydali směrem k bývalým dolům, k místu, které v současné době slouží speleoterapii, neboli léčebným pobytům pro děti s onemocněním dýchacích cest. Zde jsem strávili cca 2 hodiny a docela se vyblbli.

Image
Že by snídaně?

Image
Před štolou.

Image
A to už je ve štole

Poté jsme vyrazili k dalším štolám, pozůstatkům z dob, kdy se tu ještě těžilo zlato. Zde jsme se za doprovodu odborníků vydali na krátkou prohlídku do podzemních štol. Zatímco jedni byli v podzemí, ostatní se občerstvovali. Když se všichni vystřídali v podzemí, vyrazili jsme směrem klubovna. Do cíle jsme seběhli po sjezdovce, abychom se rychle vrhli na vaření brambor k večeři.

Image
Posloucháme povídání o minulosti štol.

Image
Stihli jsme si i zasportovat.

Image
Ve speleo výbavě.

V pořadí již třetí den byla na programu cesta ke skanzenu a mlýnům, které sloužily při rýžování zlata. Po příchodu nám nejprve bylo ukázáno, jak se zlato rýžovalo, a poté jsme si prohlédli mlýn, kde se kameny vydolované ve štolách drtily.

Image
Plazení štolou.

Image
Opět ve štole.

Po večeři pro nás místní připravili pátrací hru po městě. Týmy byly poskládány ze dvou místních skautů, kteří měli zavázány oči, a dvou skautů od nás, kteří však nemohli mluvit. Takto sestavené týmy měly za úkol vypátrat spoustu informací po celém městě.

Image
Občerstvení před vstupem do štoly.

Image
Kontrola nohou, zda jsme všichni :-)

Image
Profesionální ukázka rýžování.

V pondělí jsme už jenom po budíčku postupně uklízeli, abychom se včas dostali na vlak a dle plánu se na nádraží setkali s rodiči.

Image
A naše pokusy.

Image
Při večerní hře ve městě.

Zlatohorákům děkujeme za fajn víkend.

Zde ještě odkaz na článek na jejich stránkách.

Foto: Matěj Fanta - Rákosníček, Petr Borůvka - Boras, Petr Kabelík - Kolinc, Radek Prouza - Radek