Logo střediska


2. posádková akce Kormoránů, tentokrát na pevnost Dobrošov.

Vyprávění o tom, jak Hulk ráno běhá, jak jsme pomohli panu správci a o prvním letošním sněhu.


Dobrosov1 vyprava.jpgNa místě srazu se jako první, téměř současně sešli Barbušák a Hulk. Oba byli překvapeni, že tu ještě nikdo není, ale věděli, že na kluky je spoleh a že brzo dorazí.
Hulka ještě napadlo, že by se mohl domů vrátit pro kluzky. Domluvil se s Barbušákem a utíkal pro ně.
Mezitím, co byl pryč, dostavili se všichni ostatní, kteří dnes na výpravu jeli. Vzali Hulkův batoh a odešli na autobusák. Tam čekali jednak na autobus a jednak na Hulka, který se ne a ne objevit. Nakonec jsme autobus stihli všichni, když si předtím Hulk zaběhl novu k Sokolovně a až potom na Rychtu. Asi se chtěl rozcvičit před dnešní výpravou.

Po cestě autobusem na nás čekal jeden přestup v Náchodě, který jsme bez potíží absolvovali a už jsme uháněli do kopce, stále více bílého. Po příchodu k pevnosti jsme se s panem správcem domluvili, že počkáme na další skupiny, která má přijet asi za půl hodinky.

Nakonec přijela až za hodinu, což nám poskytlo dostatek času k tomu, abychom si prohlédli expozici týkající se obranného opevnění republiky z let 1935 – 1938, jejíž součástí je i sbírka bezmála 1500 vojáčků dobové československé armády. Ta zaujala kluky asi úplně nejvíc. Byli zde k vidění veškerá „vojenská povolání“, která se v té době v naší armádě vyskytovala… pěchota, jízda, kurýr na kole, holubí pošta, zimní průzkum na lyžích, spousta děl a kanónů, polní pekárna, ošetřovna, atd. Podle informací od pana správce každý rok do sbírky něco nového přibude – naposledy to byla obrněná drezína. (autor výstavky je pan Lubor Šušlík z Pardubic a je to skaut)
TakéDobrosov3 uklid.jpg jsme pomohli s uklízením sněhové nadílky a splnili si tak dobrý skutek pro dnešní den. Vymetli jsme přístup do vstupního srubu a část prostranství před provozní budovou.
Netřeba snad dodávat, že mimo práce jsme si sněhu užili dostatečně i jinak.
Když konečně dorazila zmíněná skupina, mohla prohlídka začít. První část byla v expozici, kde jsme se dozvěděli nějaké zajímavé informace ohledně výstavby opevnění i politických vztahů té doby. Následoval tolik očekávaný sestup do podzemí. Asi je zbytečné, že tuto část jsme si užili asi nejvíce. Zaujalo nás povídání o vyzbrojení pevnosti, vnitřní uspořádání pevnosti nebo třeba netopýři, které jsme viděli a kteří sem létají zimovat z širokého okolí.
Po více než hodině jsme opět spatřili denní světlo, když jsme vylezli v objektu Jeřáb. Zde prohlídka pevnosti skončila. Poděkovali jsme panu správci, rozloučili se s druhou skupinou a vydali se směr Náchod, abychom stihli autobus. Neušli jsme ještě ani 100 metrů a potkali jsme Jestřáby, kteří nás v průzkumu pevnosti vystřídali.

Po cestě do Náchoda jsme si udělali dvě občerstvovací přestávky a dostatečně využili kluzky, které Hulk půjčil každému, kdo jej o ně poprosil. Klouzat se však šlo i bez nich. Těsně před příchodem do města jsme se ještě zastavili u Hájovny na kraji montace a prohlédli si daňky a kozy, které tam jsou ve výběhu.

Nezbývalo nic jiného než počkat na autobus a odjet domů. Jenomže to nebylo tak jednoduché. Čekali jsme, ale autobus nepřijel a ten následující pro změnu jel pouze do konce října. Naštěstí jsme to zvládli a za pomoci Čolkova tatínka se dostali do Nového Města.
Výprava byla povedená a já musím všechny zúčastněné Kormorány pochválit za jejich pomoc při uklízení sněhu i za jejich vzorné chování po celou akci.

Barbušák


Další informace a fotky o pevnosti Dobrošov naleznete např. na následujících stránkách:

http://www.pevnost-dobrosov.kvalitne.cz/
http://opevneni.vojenstvi.cz/oblasti/nachodsko/dobrosov.htm
http://commons.wikimedia.org/wiki/Dobro%C5%A1ov_(fortress)

Dobrosov4 obcerstveni.jpg

 

Dobrosov5 danek.jpg